Majster Tasaki

         S veľkou bolesťou v srdci oznamujem, že vo veku 78 rokov nás navždy opustil jeden z posledných legendárnych velikánov GojuRyu, viceprezident Japonskej federácie karate a prezident All Japan Karate Do SEIWA KAI – Hanshi Shuji Tasaki – 9. Dan

tasakisensei_

Celý svoj život zasvätil bojovému umeniu a misionársky ho učil po celom svete. V roku 1971 založil organizáciu All Japan Karate Do SEIWA KAI
/Seiwa = mier a harmónia/, ktorá je najväčšia v JKF. Shuji Tasaki Hanshi bol najlepším žiakom Gogena Yamaguchiho a veľký bojovník. Ako prejav úcty dostal od Yamaguchi Gogena právo používať jeho znak /zovretá päsť/.
S Hanshi Shuji Tasakim som trénoval od roku 1997. Medzi nami sa vybudoval nádherný nadštandardný vzťah. Ukázal mi cestu v bojovom umení Gojuryu a veľmi veľa ma naučil. Mnohokrát mi medzi štyrmi očami s trpezlivosťou veľkého majstra odovzdával skúsenosti a poznania v bojových umeniach a keď videl, že napredujem a zvládam jeho učenie, tak ma zasväcoval ešte hlbšie – do schopností bežnému človeku skrytých.
Veľakrát sme len tak vo dvojici spolu sedeli a majster mi rozprával mnohé príbehy zo svojho života /žiaľ, veľa som nerozumel, ale vycítil som/.
Pamätám si na jednu historku, v ktorej mi rozprával, že v čase keď začal trénovať karate neexistovali žiadne súťaže – bolo to len pár rokov po vojne. V Tokiu bolo niekoľko dojo, ktoré viedli rôzni majstri. A žiaci z týchto dojo sa vystatovali, že ich majster je najlepší. Tak sa dohodli – aby sa pravda potvrdila, ktorý majster najlepšie vytrénoval svojich žiakov – že sa stretnú na okraji rozbombardovaného Tokia a tam si to „rozdajú“. A majster hovori: vždy zvíťazila naša skupina, ktorú viedol Gogen Yamaguchi.
V pamäti mi navždy utkvel aj jeden silný okamih: v roku 2004 som robil v Japonsku skúšky na 6. Dan na ostrove Shikkoku v Takamatsu pred veľkou 12 člennou komisiou majstrov Gojuryu. Niekoľko hodín po skúškach prišiel majster Tasaki do hotela a každému, ktorí úspešne zvládli skúšky na niektorý Dan podal ruku. Ku mne stále nechodil a ja som bol v obavách, že som skúšky asi nezvládol.
Nakoniec prišiel ku mne …… objal ma okolo ramien, pritisol k sebe a povedal: „Popeye /to je moja prezývka u japonských majstrov/, excelent, ako jediny si urobil u všetkých dvanástich majstrov. Som rád, že si mojim žiakom.“ Už väčšie vyznamenanie a prejav náklonnosti som si nemohol ani želať.

Majster Tasaki, okrem toho, že bol tvrdý bojovník a bezodná studnica skúseností a poznania v bojovom umení, mal aj jemnú dušu umelca. V Tokiu vlastnil kvetinárstvo, kde viazal nádherné kytice a ikebany.

„Milovaný majster, budeš mi veľmi chýbať. Veľmi som sa tešil, že tento rok v lete ma budeš v Japonsku znova učiť. Žiaľ ……“
„Na tvoju pamiatku, všetko čo si ma naučil odovzdám svojim žiakom.“
„Nikdy nezabudnem a verím, že na tej druhej strane – ktorú nepoznáme, nájdeš mier a harmóniu obklopený tvojimi milovanými kvietkami.“
„Je pre mňa veľká česť a nekonečná vďaka, že som mohol byť tvojim žiakom.“

 

Kyoshi Dr. Rastislav Mráz – 7. Dan

prezident JKF Goju Kai a JKF Seiwa Kai Slovensko
medzinárodný inštruktor a skúšobný komisár JKF Goju Kai a JKF Seiwa Kai
reprezentačný tréner Slovenska